Laboratoř molekulární biologie rostlin PřF JU

Extrakce vzorků

a) odběr vzorků v terénu

Isozymy izolujeme vždy z čerstvého živého materiálu. Ideální materiál je u každého druhu třeba vyzkoušet, protože aktivita jednotlivých enzymů se mezi jednotlivými orgány může lišit a může se dosti měnit během ontogenetického vývoje. Nejčastěji se používají mladé listy. Pro izolaci potřebujeme v typickém případě okolo 0,75 g tkáně, což obvykle odpovídá 1 až několika málo cm2 listu.

Je třeba dávat pozor, aby odebraná tkáň byla zdravá, bez parazitů (houby, hmyz), a v dobrém fyziologickém stavu (nezvadnutá, nepřemrzlá, apod.). Ihned po odběru ukládáme vzorky do vlhkého a chladného prostředí, dbáme na to, aby nezvadly, nevyschly a nepřehřívaly se. Různé druhy jsou na stav tkáně při odběru různě citlivé, u těch nejcitlivějších je třeba sbírat v optimálních podmínkách (např. ráno, dokud je chladno a vlhko, může vadit i mírné zavadnutí přes poledne).

Vzorky co nejrychleji dopravíme do laboratoře k dalšímu zpracování a celou dobu se je snažíme držet v chladnu. Typický postup při odběru v terénu je následující:

b) izolace v laboratoři

Vzorky izolujeme v pufru, který stabilizuje pH a obvykle obsahuje antioxidanty a další látky, které stabilizují proteiny a umožní uchovat enzymatickou aktivitu. Izolačních pufrů existuje celá řada, je třeba vždy vyzkoušet nejvhodnější pro zkoumaný materiál (předpisy pro 3 nejčastěji používané v naší laboratoři viz Roztoky a pufry). Někdy je dobré přidat ke vzorku malé množství látky Dowex-Cl, optimální množství je třeba vyzkoušet (obvykle snižuje intenzitu pozadí na gelech, ale může snižovat i aktivitu enzymů).

Celá procedura vyžaduje důkladné chlazení. Pracujeme na ledu. Před začátkem izolace dáme vychladit centrifugu na 4°C a vychladíme třecí misky a tloučky (delší dobu v lednici, při opakovaném použití během izolace alespoň krátce vychladíme v mrazáku při –20°C).

Postup izolace:

Web: janchlumsky@seznam.cz